Gebelikte Hepatit B ve Hepatit C

Hepatit B ve Hepatit C Enfeksiyonları Nelerdir?

Hepatit B ve hepatit C, karaciğeri etkileyen ciddi enfeksiyonlardır. Her iki hastalık bulaşıcıdır ve virüslerden kaynaklanır. Her ikisi de ciddi, uzun süreli hastalığa yol açabilir.

Hepatit B Virüsü Enfeksiyonu Nasıl Yayılır?

Hepatit B virüsü, enfekte olmuş bir kişinin vücut sıvıları (kan, sperm veya vajinal sıvılar gibi) ile doğrudan temas yoluyla yayılır . Bir bebek, eğer hepatit B varsa, doğum sırasında enfekte olabilir. Hepatit B virüsü, enfekte bir kişiyle birlikte yaşıyorsanız ve diş fırçaları veya traş makinesi gibi vücut sıvılarıyla temas edebilecek ev eşyalarını paylaşırsanız yayılabilir. Hepatit B, süt yoluyla bebeğe geçmez.

Akut Hepatit B Virüsü Enfeksiyonu Nedir?

Hepatit B virüsü ile enfeksiyon akut veya kronik olabilir. Akut enfeksiyon, bir kişinin enfekte olduğu ilk 6 ayda meydana gelen kısa süreli bir hastalıktır. Belirtiler aşağıdakileri içerebilir:

  • Yorgunluk
  • İştah kaybı
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Sarılık (cildin ve gözlerin sararması)
  • Karın ağrısı
  • Kaslarda ve eklemlerde ağrı

Enfeksiyon tedavi olmaksızın birkaç hafta içinde tamamen temizlenebilir. Hepatit B virüsünden kurtulanlar buna karşı bağışıklık kazanırlar. Virüs tekrar aynı kişiyi enfekte edemez.

Kronik Hepatit B Virüsü Enfeksiyonu Nedir?

Az sayıda yetişkin ve enfekte olan 5 yaşından küçük birçok çocuk hepatit B virüsünü sürekli olarak taşımalarıdır. Buna kronik enfeksiyon denir. Onlar taşıyıcı olarak bilinir . Çoğu taşıyıcının herhangi bir belirtisi yoktur. Az sayıda taşıyıcıda kronik enfeksiyon , karaciğer sirozu , karaciğer kanseri ve erken ölüm gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir .

Hepatit B Virüsü Enfeksiyonu İyileşebilir Mi?

Hepatit B virüsü enfeksiyonu için tedavi yoktur, ancak belirtiler yönetilebilir. Hepatit B virüsü enfeksiyonunu önleyen bir aşı da vardır. Hepatit B virüsü ile yakın zamanda temas etmiş ve aşılanmamış olanlara , aşı ile birlikte hepatit B immün globulin (HBIG) denen bir serum verilebilir . HBIG, virüse karşı antikorlar içerir . Belirli durumlarda enfeksiyona karşı ek koruma sağlayabilir.

Hamileyken Hepatit B Virüsü İle Enfekte Olursam Virüsü Bebeğime Geçirmem Ne Kadar Olasıdır?

Akut hepatit B virüsü enfeksiyonu olan gebe kadınların yaklaşık% 90’ı virüsü bebeklerine geçirir. Kronik enfeksiyonu olan kadınların% 10 ila% 20’si bu gerçekleşir.

Test Sonucum Hepatit B Virüsü Enfeksiyonu İçin Pozitif İse Ne Olur?

Test sonucunuz hepatit B virüsü ile enfekte olduğunu gösteriyorsa, karaciğerinizin ve genel sağlığınızın işlevini kontrol etmek için ek testlere sahip olabilirsiniz. Diğer çocuklarınız, cinsel eşleriniz ve evinizde yaşayan diğer kişiler enfeksiyon riski altındadır. Test ve aşılama hakkında bilgi verilmelidir.

Hepatit B Virüsü Taşıyıcısıyım Nasıl Doğum Yapacağım?

Hepatit B enfeksiyonu olması doğumunuzu ne yoldan yapacağınızı etkilemez. Hepatit B virüsü bulaşmış ise hala vajinal doğum yapabilirsiniz.

Hepatit B Virüsü Bulaşırsa Emzirebilir Miyim?

Evet. Hepatit B virüsü bulaşmış ise bebeğinizi emzirebilirsiniz.

Hepatit B Virüsü Bulaşırsa, Bebeğimin Enfekte Olmasını Önlemek İçin Ne Yapılabilir?

Doğumdan sonraki birkaç saat içinde bebeğiniz, hepatit B aşısının ilk dozunu alacaktır. Aynı zamanda Hepatit B immun verilir. Bu aşı bebekte antikor oluşturuncaya kadar bebeğin korunmasını sağlar. Gelecek 6 ay boyunca iki doz daha aşı verilir. Aşı serisi tamamlandıktan sonra bebeğiniz hepatit B virüsü enfeksiyonu açısından tekrar test  edilir.

Hepatit B Virüsü İle Enfekte Olmazsam, Bebeğim Ne Zaman Aşılanmalıdır?

Bütün bebekler hepatit B virüsüne karşı aşılanmaktadır. Hepatit B virüsü bulaşmamışsa, bebeğiniz hastaneden ayrılmadan önce ilk aşı dozunu almalıdır. O zamana kadar verilemezse, doğumdan sonraki 2 ay içinde verilmelidir. Kalan dozlar önümüzdeki 6-18 ay içinde verilir.

Hepatit C Virüsü Enfeksiyonuna Karşı Aşılanabilir Miyim?

Hepatit C virüsüne karşı korunmak için bir aşı yoktur. Belirli davranış tiplerinden kaçınmak, enfeksiyonu önlemek için tek yoldur.

Hepatit C Virüsü Enfeksiyonu Nasıl Yayılır?

Hepatit C virüsü enfekte kan ile doğrudan temas yoluyla yayılır. Bu, kanla temas eden ev eşyalarını kullanılırken gerçekleşebilir. Annenin hepatit C enfeksiyonu varsa bir bebek doğum sırasında enfekte olabilir. Korunmasız cinsel ilişki sırasında da yayılabilir, ancak virüsü bu şekilde yaymak daha zordur. Günlük temas veya emzirme ile yayılmamaktadır.

Hepatit C Virüsü Enfeksiyonunun Belirtileri ve Belirtileri Nelerdir?

Hepatit C virüsü enfeksiyonu, hepatit B virüsü enfeksiyonuna benzer belirtilere neden olur. Bazan hiçbir belirtiye neden olmaz. Hepatit B virüsü enfeksiyonundan farklı olarak, hepatit C virüsü ile enfekte olan yetişkinlerin çoğu -% 75 ila% 85 – taşıyıcılar olurlar. Çoğu taşıyıcı uzun süreli karaciğer hastalığı geliştirir. Daha küçük bir sayı, karaciğer sirozu ve diğer ciddi, yaşamı tehdit eden karaciğer problemleri gelişir.

Hepatit C Virüsü Bulaşırsa, Virüsü Bebeğime Geçirmem Ne Kadar Olasıdır?

Hepatit C virüsü bulaşmış kadınların yaklaşık% 4’ü bebeklerine geçecektir.

Hepatit C Virüsü Bulaşırsa, Doğumdan Ne Zaman Sonra Bebeğim Test Edilir?

Hepatit C virüsü bulaşırsa, bebeğiniz genellikle en az 18 aylıkken test edilecektir.

Hepatit C Virüsü Bulaşırsa Emzirebilir Miyim?

Evet. Hepatit C virüsü bulaşmış ise bebeğinizi emzirebilirsiniz.

Op. Dr. Feray GÜVENAL
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı