Vajina daraltma

Vajina daraltma ;vajinada bolluk, gevşeklik  ve esneklik olması , cinsel ilişki esnasında kadın ya da erkeğin bir şey hissedememesi , zaman zaman vaginadan gaz çıkarma, ilişki esnasında vajinadan sesler gelmesi , orgazm olamama gibi sorunlar  nedeniyle  yaptığımız vajinal daraltma operasyonudur.

Genellikle zor doğum yapmış olan kadınlarda görülse de hiç doğum yapmamış olanlarda da görülebilir. Tamamen yapısal durumla ilgili de olabilir.

Vajinanın cerrahi olarak daraltma operasyonu yani vagina daraltma, vajinal estetik, vajina düzeltici ameliyatlar  vagina estetiği ile aynı anlama gelmektedir.

Genital estetik ameliyatı içerisinde sadece vajina daraltma değil, iç dudak küçültme , dış dudak büyütme de yer almaktadır. diğer estetik operasyonlarla karşılaştırıldığında daha kolay ve kısa süren  işlemlerdir. Hastanede kalış süresi kısadır. Birkaç gün içinde hasta normal hayatına dönebilmekte tam olarak iyileşme ise yapılan genital estetik operasyonuna göre değişebilmektedir. operasyon sonrasında hastaların hem sosyal hem de kendi cinsel yaşamlarında özgüvenleri son derece artmaktadır.

Vajina estetiği için yapılan ameliyatlar esnasında  hastada idrar torbası sarkması , idrar kaçırma , arka vajina sarkma (rektosel) problemleri de varsa aynı seansta bu sorunlar da düzeltilebilir. Kötü iyileşmiş ve kötü görünen doğum izleri (epizyotomi skarları) de vajinal estetik ameliyatı sırasında düzeltilerek genital  estetik ile daha iyi bir görünüm sağlanabilir.