Kolposkopi

KOLPOSKOPİ

Kolposkopi  ve kolposkopik muayene nedir?

Kolposkopi, serviksin (rahim ağzının) büyüterek incelenmesine ve şüpheli alanların belirlenerek lezyonlardan biyopsi alınmasına olanak sağlayan bir cihazdır. Ayrıca serviks dışında vulva ve vajina gibi diğer genital organların incelenmesi için de kullanılmaktadır. Kolposkopi cihazı incelenen bölgeyi 4 ile 20 kata yakın olarak büyüterek görmemizi sağlar. Çıplak gözle görülemeyen lezyonların bu büyütme sayesinde görünür olmasına ve doğru yerden ve tam hedeften biyopsi alınmasına olanak sağlar.

Kolposkopik muayene nasıl olmaktadır?

Kolposkopik muayene tamamen ağrısız bir işlemdir. Hasta jinekolojik masada normal muayene pozisyonunda yatmaktadır. Vajinaya spekulüm yerleştirildikten sonra serviks görünür hale getirilir. Kolposkopi cihazı hastaya yaklaştırılır ve görüntü elde edilmeye çalışılır.  Serviksteki lezyonların daha belirgin hale getirilmesi için %3-5’lik asetik asit ve/veya lügol solüsyonları da kullanılmaktadır. Görünür olan lezyonlardan punch biyopsi alınır. Bazı durumlarda servikal kanal içinden de örnekleme yapılmaktadır. Biyopsi işlemi de genellikle ağrısızdır. Elde edilen görüntülerin bilgisayar ortamında kaydedilmesi olguların sonraki değerlendirmesinde yardımcı olacaktır.

Kolposkopik muayene hangi durumlarda yapılmaktadır?

Kolposkopik muayene, servikal kanser taramasında riskli çıkan olgulara yapılmaktadır. Bu muayeneye göre alınan biyopsiler ile servikste kanser öncüsü veya serviks kanseri tanısı konur.

Serviks kanseri taramasında riskli gruplar ise şunlardır: HPV DNA testinde tip 16 ve/veya 18 pozitif olanlar, HPV DNA testinin diğer tipleri pozitif olup smear testinde anormal hücreleri olanlar, sadece smear yapılmış olan olgularda LSIL (düşük dereceli lezyon), HSIL (yüksek dereceli lezyon), kanser şüphesi uyandıran hücrelerin olması durumudur. Bunun dışında doktorun şüphelendiği bir lezyon varda ya da sürekli ilişki sonrası kanaması olan kadınlarda da yapılması yanlış değildir.

Gebe kadınlara kolposkopi yapılabilir mi?

Evet gebelerde kolposkopi yapılabilir. Ancak özel deneyim gerektirir, çünkü gebeliğe bağlı servikste değişik görünümler olabilir. Biyopsi ise sadece kanser şüphesi olan olgularda yapılmalıdır.