Hamilelik Sırasında Kanama

Hamilelikte Kanama Bir Sorun Olduğu Anlamına Mı Geliyor?

Gebelikte vajinal kanamanın birçok nedeni vardır. Bazıları ciddi, bazıları ise değil. Kanama erken veya geç gebelikte ortaya çıkabilir. Erken gebelikte kanama yaygındır. Çoğu durumda, önemli bir sorunu işaret etmez. Daha sonra ilk 3 ayından sonra  olan kanama daha ciddi olabilir. Hamilelik sırasında herhangi bir zamanda kanamanız varsa ,doktrorunuza başvurmanız en iyisidir.

Erken Gebelikte Kanama Ne Kadar Yaygındır?

İlk üç aylık dönemde kanamalar , gebe kadınların yaklaşık %15-25’ine gelir. Döllenmeden yaklaşın 15 gün sonra  bebeğin rahim içine yerleşmesi sırasında lekelenme şeklinde kanama görülebilir.  implantları rahim . Serviks hamilelik  sırasında kan damarlarının artmasından dolayı daha kolay kanayabilir. Cinsel ilişkiden sonra veya smear testi sonrası ya da pelvik muayeneden sonra lekelenme ya da hafif kanama olması nadir değildir .

Erken Gebelik Sırasında Hangi Sorunlar Kanamaya Neden Olabilir?

Erken gebelikte kanamaya neden olabilecek sorunlar arasında enfeksiyon düşükler  ve ektopik gebelik yer alır .

Erken Gebelik Kaybı Nedir?

Gebeliğin ilk 13 haftasında yani ilk 3 ayındaki hamilelik kaybı erken gebelik kaybı ya da düşük olarak adlandırılır . Bilinen gebeliklerin yaklaşık % 10’unda gerçekleşir. Kanama ve kramp, erken gebelik kaybı belirtileridir. Bununla birlikte, düşük olan kadınların yaklaşık yarısının önceden kanaması yoktur.

Ektopik Gebelik Nedir?

Ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın  etmemesi, rahim içine değil de  bunun yerine genellikle fallop tüplerinden birinin içinde ya da yumurtalıklar, karın içinde  başka bir yere yerleşmesi sonucu ortaya çıkar. Eğer fallop tüpü patlarsa, iç kanama meydana gelebilir. Kan kaybı, halsizlik, bayılma, ağrı, şok ve hatta ölüme neden olabilir.

Bazen vajinal kanama ektopik gebeliğin tek işaretidir. Diğer belirtiler karın, pelvik veya omuz ağrısını içerebilir. Bu belirtiler, hamile olduğunuzu bile bilmeden ortaya çıkabilir. Bu belirtiler varsa, doktorunuzla mutlaka görüşmeniz gerekir.

Hamilelikte Daha Sonra Kanamaya Ne Sebep Olabilir?

Gebelikte daha hafif kanamaya neden olabilen yaygın problemler arasında serviksin iltihaplanması veya büyümesi yer alır. Ağır kanama daha ciddi bir belirtidir. Ağır kanama, plasenta ile ilgili bir sorundan kaynaklanabilir . Herhangi bir miktardaki kanama da erken doğum  işareti olabilir . Hamilelikte herhangi bir kanama varsa, hemen doktorunuz ile temas kurun veya hemen hastaneye gidin.

Plasenta İle İlgili Problemler Hamilelik Sırasında Kanamaya Neden Olabilir Mi?

Plasenta ile ilgili bazı sorunlar kanamaya neden olabilir:

Plasental abruption (dekolman): Dekolman , plasentanın doğumdan önce veya doğum sırasında rahim duvarından ayrılmasıdır. En sık görülen belirtiler ve semptomlar vajinal kanama, karın  veya sırt ağrısıdır. Plasental abruption erken saptanamazsa ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Plasenta previa: Plasentanın rahim içinde aşağı yerleşimli olduğu durumdur. rahim  ağzını kısmen veya tamamen kaplayabilir. Buna plasenta previa denir. Vajinal kanamaya neden olabilir. Bu tip kanamalar genellikle ağrı olmadan ortaya çıkar. Bazan gebeliğin başlarında rahim ağzında olduğu düşünülen plasenta uterusn büyümesi ile birlikte kendiliğinden geçebilir. Plasenta previa olması durumunda doğumun sezeryanla yaptırılması gereklidir.

Kanama Erken Doğum Eylemi Olabilir Mi?

Hamileliğin son haftalarındaki  vajinal kanama doğumun bir  belirtisi olabilir. Doğum, 37 hafta tamamlanmış gebelik haftasından önce başlarsa, erken doğum  eylemi denir. Erken doğum  eyleminin diğer belirtileri şunlardır:

  • Vajinal akıntıda değişiklik (sulu, mukus benzeri veya kanlı hale gelir) veya vajinal akıntı miktarında artış
  • Pelvik veya alt karın basıncı
  • Sabit, düşük, donuk sırt ağrısı
  • İshalli veya ishalsiz hafif karın krampları
  • Düzenli veya sık kasılmalar veya uterusda sıkışma hissi, genellikle ağrısız (her 20 dakikada bir dört kez veya 1 saatten fazla bir saatte sekiz kez)
  • Su gelişinin olması

Op. Dr. Feray GÜVENAL
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı