HPV virüsü nedir

HPV virüsü nedir

HPV ( human Papilloma Vİrus) 100 den fazla tipi olan bir virüstür. Çoğalması için canlı hücrelere ihtiyaç duyar bu nedenle ciltten cilde temasla bulaşır ancak kısa süreli olarak iç çamaşırı havlu gibi malzemelerle de bulaşma olabilir.

HPV Virüs vücuda girdiğinde herhangi bir belirti vermeden kalabilir ve sonra da kendiliğinden gidebilir. Bu nedenle genç yaşlarda bağışıklık sistemi güçlü olduğu için ve virüs kendiliğinden geçebildiği için tarama 30 yaşından itibaren başlamaktadır. Ancak  genital siğil , yara gibi herhangi bir belirti varsa 21 yaşından itibaren de hpv testi yapılabilmektedir.

vücutta hpv pozitif çıkması mutlaka hastalık oluşturduğu anlamına gelmemektedir. Hpv tiplerine göre ve kişinin kendi bağışıklık sistemine göre virüsün  vücuttaki davranışı değişiklik göstermektedir. örneğin serviksde hpv 16 ve 18 numaralı virüsler en çok hastalık oluşturma potansiyeline sahip olanlardır.

HPV virüsünün diğer tipleri yani 16 ve 18 numaranın haricindekiler de hastalık yapma potasiyelleri çok güçlü olmasa da takip altında olması gereken HPV virüsü tipleridir.

HPV virüsünün 11 ve 6 numaralı tipleri ise genital bölgede siğillere neden olabilmektedir. İyi yönü ise 16, 18, 11 ve 6 numaralı hpv virüslerine karşı  ( hem rahim ağzı kanseri yapma potansiyeli yüksek olan hem de siğil yapabilen virüslerden ) aşı ile korunmak mümkün olabilmektedir.