Hamilelikten Önce Bakım ve Kontrol

Hamilelik Öncesi Bakım Kontrolü Nedir?

Bu muayenenin amacı hamileliğinizi etkileyebilecek şeyler bulmaktır. Hamilelik öncesi bu faktörleri saptamak, sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek sahibi olma şansını arttırabilecek adımlar atmanıza olanak tanır. Bu ziyaret sırasında, doğum uzmanınız diyet ve yaşam tarzınızı, tıbbi ve aile geçmişinizi, aldığınız ilaçları ve geçmişte geçirdiğiniz hamilelikleri soracaktır.

Sağlıklı Beslenme Neden Önemlidir?

Vücudunuzun büyümesi, yıpranmış dokuyu değiştirmesi ve enerji sağlaması için düzenli bir besin kaynağına ihtiyacı vardır . Her gün ihtiyaç duyduğunuz her besinin ne kadarının diyet referansı alımı denir. Günlük besin referanslarını besinlerden alınan besinlerin yanı sıra takviyelerden alabilirsiniz. Ancak, besin öğelerinizin çoğu yediğiniz besinlerden gelmelidir.

Aşırı Kilolu Olmak Hamileliğimi Nasıl Etkiler?

Gebelikte aşırı kilo, yüksek tansiyon, preeklampsi , preterm doğum ve gestasyonel diyabet gibi çeşitli gebelik ve doğum komplikasyonları ile ilişkilidir . Hamilelik sırasında obezite aynı zamanda normalden daha büyük bir bebek olarak tanımlanan makrozomi ve aynı zamanda artan doğum riski ve sezaryen riski ile ilişkilidir. Ayrıca doğum defektleri, özellikle nöral tüp defekti riskini artırır .  obesite ayrıca iyi bir ultrason yapılmasını da zorlaştırabilir .

Aşırı Kilolu Olursam Nasıl Kilo Verebilirim?

Kilo vermek için, aldığınızdan daha fazla kaloriyi yakmanız gerekir . Kilo vermenin en iyi yolu, diyetinizde birkaç değişiklik yaparak ve fiziksel olarak daha aktif olmaktır. Aldığınız  kalori miktarını azaltmak, iyi bir ilk adımdır. Egzersiz kalori yakar ve kilo vermenize yardımcı olur. Bazı durumlarda, ilaçlar veya kilo verme cerrahisi düşünülebilir.

Az Kilolu Olmak Hamileliğimi Nasıl Etkiler?

Düşük kilolu olmak da hamilelik sırasında risk oluşturmaktadır. Düşük doğum ağırlıklı bir bebek sahibi olma riskini arttırır. Bu bebekler doğum eylemi sırasında risk altındadır ve çocukluk ve yetişkinliğe kadar devam eden sağlık ve davranış problemleri olabilir. Hamilelik sırasında zayıf olmak da  erken doğum riskini artırır.

Vitamin Takviyesi Almalı Mıyım?

Her ne kadar besin öğelerinizin çoğu yediğiniz besinlerden gelse de, hamilelik öncesi bir vitamin takviyesi almaya başlamak iyi bir fikirdir. Prenatal vitamin takviyeleri, hamileliğiniz öncesinde ve hamileliğiniz sırasında ihtiyacınız olan tüm günlük vitamin ve mineralleri içerir.

Hamile Kalmadan Önce Yeterince Folik Asit Almam Neden Önemlidir?

Folik asit hamilelikten önce ve hamilelik sırasında alındığında nöral tüp defektlerinin (bebeğin beyin ve omuriliğininde açıklık olması) önlenmesine yardımcı olur. Tüm kadınların hamilelik düşünmeseler bile folik asit içeren bir vitamin takviyesi alarak günde 400 mikrogram folik asit tüketmesi tavsiye edilir.

Yeterince Demir Almak Benim İçin Neden Önemli?

Demir de hamilelik sırasında önemlidir. Bebeğe oksijen vermek için gereken fazla kanı yapmak için kullanılır. Yeterli demir almamak bazı kadınlar için sorun olabilir.

Yaşam Tarzım Hamileliğimi Etkileyebilir Mi?

Hamilelik sırasında sigara içmek, alkol almak ve uyuşturucu kullanmak fetüste zararlı etkilere yol açabilir. Fetüsün bu maddelerin zararlı etkilerine karşı en savunmasız olduğu dönem, hamileliğin ilk üç ayındır. Hamilelikten önce zararlı davranışların durdurulması, hamileliğin erken döneminde ortaya çıkan bazı doğum kusurlarının risklerini azaltabilir hatta ortadan kaldırabilir.

Çevrem Hamileliğimi Nasıl Etkiler?

Evde veya işyerinde bulunan bazı maddeler, bir kadının hamile kalmasını zorlaştırabilir ya da fetüsüne zarar verebilir. Hamile kalmayı planlıyorsanız, evinize ve işyerinize yakından bakın. Evinizde veya bahçenizde kullandığınız kimyasalları düşünün. İşvereninizden, kurşun veya cıva gibi zehirli maddelere, böcek ilacı veya çözücüler gibi kimyasallara veya radyasyona maruz kalıp kalmadığınızı öğrenin.

Hastalıklarım Hamileliğimi Etkiler Mi ?

Diabetes mellitus , yüksek tansiyon, depresyon ve nöbet bozuklukları gibi bazı tıbbi durumlar hamilelik sırasında sorunlara neden olabilir.

Aldığım İlaçlar Hamileliğimi Etkileyebilir Mi?

Vitamin takviyeleri, reçetesiz satılan ilaçlar ve bitkisel ilaçlar dahil olmak üzere bazı ilaçlar, fetüse zarar verebilir ve hamileyken alınmamalıdır. Doğum öncesi bakım muayeneniz sırasında aldığınız tüm ilaçlarla ilgili olarak doktorunuza bilgi vermeniz önemlidir. doktorunuzla konuşana kadar reçeteli ilaç almayı bırakmayın.

Enfeksiyonum Varsa Hamileliğimi Etkileyebilir Mi?

Enfeksiyonlar hem anne hem de fetüse zarar verebilir. Hamilelik sırasında bazı enfeksiyonlar bebekte doğum kusurlarına veya hastalıklara neden olabilir.

Cinsel temas yoluyla bulaşan enfeksiyonlar hamilelik sırasında zararlıdır.  hamile kalma yeteneğinizi etkileyebilir.  bebeğinizi enfekte edebilir ve ona zarar verebilir. Siz veya eşinizde enfeksiyon olduğunu düşünüyorsanız, hemen test ve tedavi alınız.

Enfeksiyonları Önleyebilir Miyim?

Aşılama (bağışıklama olarak da bilinir) bazı enfeksiyonları önleyebilir. Bazı aşılar hamilelik sırasında güvenli değildir. Hangi aşıların gerekli olabileceğini bilmek ve hamile kalmadan önce bunları elde etmek önemlidir.

Daha Önceki Hamilelikte Bir Problem Yaşarsam Ne Olur?

Bazı hamilelik problemleri daha sonraki hamilelikte aynı probleme sahip olma riskini artırabilir. Bu sorunlar erken  doğum, yüksek tansiyon, preeklampsi ve gestasyonel diyabeti içerir. Ancak, geçmişte bir hamileliğinizde sorun yaşamanız, bunun tekrarlanacağı anlamına gelmez – özellikle de hamileliğinizden önce ve hamilelik sırasında iyi bir bakım alırsanız.

Op. Dr. Feray GÜVENAL
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı