Histerektomi (rahim alma ameliyatı)

Rahimin bir kısmının ya da tamamının alınması için yapılan operasyonlardır.

3 çeşit yol kullanılarak rahim alınması yapılabilir.

Vaginal yoldan rahim alınması

Sadece rahim ve yumurtalıkların alınması yeterli olacak ise tercih edilmesi gereken bir yöntemdir. Hemen her hastaya uygulanabilir. Karında herhangi bir kesi yapılmaz. Vaginadan rahim çıkarılır. Eğer idrar torbasında sarkma arka vagende sarkma ve vaginal bolluk genişlik gibi durumlar varsa özellikle tercih edilmelidir. Çünkü aynı kesi yerinden bu ameliyatlar da yapılabilmektedir. Burada operasyonu yapan doktorun deneyimli olması gereklidir.

Laparoskopik rahim ameliyatı

Karın üzerinde yaklaşık 1 cm delikler açılarak kamera ile karın içine girilip rahim alınması yöntemidir. Günümüzde artık çoğu rahim alınma ameliyatı bu şekilde yapılmaktadır. Karın üzerindeki  kesiler küçük  olduğu için kısa sürede iyileşmekte ve hasta daha kısa sürede normal hayatına dönebilmektedir. Ameliyat esnasında da kan kaybı daha az olmaktadır. Burada hastanenin donanımın uygun olması gereklidir.

Açık ya da abdominal ( karından ) rahim alınması

Bu operasyon eğer hastanın rahimin uru ya da kitlesi ne nedenle ameliyat oluyorsa hastalıklı olan bu kısmı bütün olarak çıkarılması gerekiyorsa kitle büyük ise ve hasta zaten daha önceden sezeryan gibi bir ameliyat geçirmişse yani karnında zaten bir kesi yeri izi varsa tercih edilir.