Menopoz ve Perimenopoz Nedir?

Menopoz 1 yıl boyunca adet dönemlerinin olmaması olarak tanımlanır. Menopozun ortalama yaşı 51’dir, ancak normal aralık 45 ila 55 yıldır. Bu dönemdeki yıllar perimenopoz olarak adlandırılır. Bu faz 10 yıla kadar sürebilir. Perimenopoz sırasında, hormon düzeylerindeki değişiklikler ovulasyonu etkileyebilir ve adet döngüsünde değişikliklere neden olabilir.

Perimenopoz Sırasında Adet Döngüsündeki Ortak Değişiklikler Nelerdir?

Normal bir adet döngüsü sırasında, östrojen ve progesteron hormonlarının seviyeleri normal bir modelde artar ve azalır. Yumurtlamadan yaklaşık 2 hafta sonra adet görülür. Perimenopoz sırasında hormon seviyeleri bu düzenli sırayı takip etmeyebilir. Sonuç olarak, düzensiz kanama veya lekelenme olabilir. Bazı aylar, süreniz daha uzun ve ağır olabilir. Diğer aylar, daha kısa ve daha hafif olabilir. Dönemler arasındaki gün sayısı artabilir veya azalabilir. Adet Dönemleri atlamaya başlayabilir.

Kanamanın Anormal Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Menopozdan sonra herhangi bir kanama anormaldir ve mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Perimenopoz sırasında adet dönemi düzensiz hale gelse de, perimenopoz ile ilgili olmayan bir sorunu işaret eden anormal kanama konusunda uyanık olmalısınız. Takip etmek için iyi bir kural, aylık döngünüzde aşağıdaki değişikliklerden herhangi biri oluşması durumunda doktronunuzla mutlaka görüşmelisiniz.

 • Çok ağır kanama
 • Normalden uzun süren kanama
 • Her 3 haftadan daha sık meydana gelen kanama
 • Seks sonrası veya dönemler arasında oluşan kanama

Serviksin Kanseri Nedir?

Bir kadının serviks ( uterusun vaginanın üst kısmına açılan ucu ), hücrelerden oluşan ince bir doku tabakası ile kaplıdır . Sağlıklı hücreler büyür, bölünür ve gerektiği gibi değiştirilir. Bu hücreler değiştiğinde serviks kanseri oluşur. Kanser hücreleri daha hızlı bölünür. Daha derin hücre katmanlarına dönüşebilir veya diğer organlara yayılabilirler. Kanser hücreleri sonunda bir tümör denen bir doku kitlesi oluşturur.

Rahim Ağzı Kanseri Gelişmesi Ne Kadar Sürer?

Rahim ağzı kanserinin gelişmesi genellikle birkaç yıl sürer. Bu süre zarfında rahim boynundaki veya çevresindeki hücreler anormal hale gelir. Kanserden önce ortaya çıkan erken hücre değişiklikleri, displazi veya servikal intraepitelyal neoplazi (CİN) olarak adlandırılır .

Rahim Ağzı Kanserinin Ana Sebebi Nedir?

Servikal kanserin ana nedeni, insan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonudur. Birçok HPV türü vardır. “Yüksek riskli tipler” olarak adlandırılan bazı HPV tipleri, anüs, serviks, vulva, vajina ve penisin kanserine neden olabilir. Ayrıca baş ve boyun kanserine de neden olabilirler. Diğer tipler genital siğillere bağlanmıştır. Bazı HPV tiplerine karşı koruma sağlayabilecek üç aşı vardır.

Rahim Kanseri Riski Kimde?

Servikal kanser için en önemli risk faktörü, kansere bağlı HPV tipleri ile enfekte olmaktadır.  faktörler HPV ile enfekte olma riskinizi artıran durumlar ise ;

 • Birden çok cinsel partner
 • Birden çok cinsel eşi olan bir erkek cinsel partneri olmak
 • İlk seks yaptığınız yaş (18 yaşından küçük)

Diğer risk faktörleri şunları içerir:

 • Serviks, vajina ya da vulvada displazi gelişmiş olması
 • Rahim ağzı kanseri geçirmiş olmak
 • Sigara içmek
 • Klamidya gibi bazı cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar
 • Bağışıklık sistemiile ilgili sorunlar

Rahim Ağzı Kanseri İçin Bir Tarama Testi Var Mı?

Evet. Pap testi rahim anormal hücre değişikliklerini kontrol eder. Bu, erken tedaviye yapılabilmesini sağlar , böylece anormal hücreler kansere dönüşmeden tedbir alınabilir. Bir de HPV testi mevcuttur. HPV testinin de tarama amacıyla yapılmaktadır.

Servikal Kanserin Bazı Belirtileri Nelerdir?

İlk belirtiler vajinadan anormal kanama, lekelenme veya sulu akıntı olabilir. Adet kanaması her zamankinden daha ağır olabilir ve cinsel ilişkiden  sonra kanama olabilir.

Op. Dr. Feray GÜVENAL
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı